GRUDZIEŃ – Czy wiesz, że…

Trzecia niedziela Adwentu, to tak zwana “niedziela radości” czyli Gaudete. Jej nazwa pochodzi od pierwszego słowa introitu Mszy : “Gaudete in Domino semper: iterum dico, gaudete.” co oznacza “Radujcie się zawsze w Panu; jeszcze raz powtarzam: radujcie się!”. W tym dniu w Liturgii używany jest kolor różowy symbolizujący radość w smutku, jest to połączenie koloru białego- radość i fioletowego-smutek, który oznacza, że już minęła połowa Adwentu i jest coraz bliżej Bożego Narodzenia.

Adwent dzieli się na dwie części: pierwszą- od początku do 16 grudnia i drugą- od 17 grudnia do końca Adwentu. W pierwszej części szczególnie oczekujemy na powtórne przyjście Pana Jezusa na końcu czasów, natomiast w drugiej części już bezpośrednio szykujemy się na uroczystość Narodzenia Pańskiego.

 

 

Przynajmniej na godzinę przed przyjęciem Komunii Świętej powinniśmy powstrzymać się od jakiegokolwiek pokarmu i napoju z wyjątkiem lekarstwa i wody. Jest to tak zwany “post eucharystyczny”, który jest nakazany w prawie kanonicznym. Pierwsze przepisy dotyczące tego postu zostały ustalone w XVI w. podczas Soboru w Trydencie. Ustalono tam, że aby przystąpić do Komunii Św. należy powstrzymać się od pokarmu i napoju od północy do momentu jej przyjęcia.