Zaproszenie na Misterium Męki Pańskiej w Niechobrzu.

http://lsorzeszow.pl/?attachment_id=1100

Misterium Męki Pańskiej – 5 dni z Jezusem w Jerozolimie.

Poruszające wydarzenie przybliżające wydarzenia sprzed niemal 2000 lat, od uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy do śmierci na Golgocie.

Misteria swoją tradycją sięgają czasów średniowiecza, a dokładniej mówiąc X wieku po Chrystusie, zaś największą popularność zyskały w XIII i XIV wieku.

Wywodzą się one z dramatu liturgicznego i z założenia miały pełniły rolę dydaktyczną. Misteria opowiadały nie tylko o ostatnich ziemskich dniach Jezusa Chrystusa, ale również obrazowały inne sceny ewangeliczne, a nierzadko również dotyczyły żywotów świętych. W różnych miejscach Europy przyjmowały one rozmaite formy.

We Francji i Anglii Misteria Pasyjne odgrywano na rynkach miast zaś na półwyspie iberyjskim przekształciły się w barwne procesje organizowane w Wielkim Tygodniu, w czasie których pątnicy na swoich ramionach nosili platformy przedstawiające sceny z drogi krzyżowej Pana Jezusa. W Europie Środkowej Misteria zazwyczaj rozpoczynały się w Kościołach, by następnie wyjść na zewnątrz
w drodze krzyżowej. Taki sposób prezentowania treści znany jest chociażby z Kalwarii Zebrzydowskiej, która jest najsłynniejszym polskim ośrodkiem w którym odgrywane są Misteria.

Historia Misterium Męki Pańskiej w Niechobrzu na dobrze rozpoczęła się w 2015 roku, kiedy po kilku nieudanych próbach Tomaszowi Grzebykowi, historykowi z wykształcenia, udało się zrealizować, pomysł stworzenia dla Parafii w Niechobrzu wydarzenia, które stworzyłoby nową tradycję dla tego regionu oraz było wprowadzeniem dla lokalnej społeczności w tajemnice Wielkiego Tygodnia.

Cechą charakterystyczną Misterium Męki Pańskiej w Niechobrzu jest jego rozmach. Prawie 100 aktorów amatorów, kilkadziesiąt godzin prób poprzedzających wydarzenie oraz wiele osób zaangażowanych w montaż dekoracji, tworzenie strojów i rekwizytów – to wszystko składa się na piękny spektakl będący ucztą dla oczu i dla duszy.

Istotną rzeczą jest fakt, że aktorzy swoje role odgrywają na żywo, natomiast inne Misteria plenerowe wystawiane w innych częściach Polski zazwyczaj posiadają wcześniej nagraną warstwę dźwiękową.

Serdecznie zapraszamy wszystkich ministrantów, animatorów, ceremoniarzy i księży na Misterium Męki Pańskiej, które odbędzie się w Niedzielę Palmową w Parku Matki Bożej przy Kościele w Niechobrzu o godzinie 19:00.