Podsumowanie “Wakacji z Bogiem” 2022

Kotań to piękna malownicza wioska w Beskidzie Niskim. Jest to spokojne miejsce z niewielką liczbą mieszkańców. Panuje tam spokój i mogłoby się wydawać, że nie dzieje się nic specjalnego. Nic bardziej mylnego… Co roku bowiem miejscowość tę odwiedza setki ministrantów, lektorów, animatorów, ceremoniarzy i księży, aby spędzić tam swoje wakacje.
Co roku w Kotani Liturgiczna Służba Ołtarza organizuje turnusy dla ministrantów. Turnusy to rodzaj kolonii. Podczas nich nie tylko dobrze się bawimy, ale także spędzamy czas z Panem Bogiem, w czym niewątpliwie pomaga codzienna Msza Święta, oraz pogłębiamy swoją wiedzę liturgiczną. 
W tym roku w “Wakacjach z Bogiem” wzięło udział aż 606 osób z 119 parafii. Jest to wynik lepszy od zeszłorocznego, kiedy to na ten rodzaj wypoczynku zdecydowało się również dużo, bowiem aż 586 osób. Można więc całkiem śmiało powiedzieć, że coraz więcej ministrantów chce w ten sposób spędzać swój czas wolny, do czego również  zachęcamy tych, którzy się jeszcze nie zdecydowali. Zapewne osoby, które w tym roku udały się na turnusy nie żałują swojego wyboru. Dodatkowo ci, którzy zainteresowani byli rozpoczęciem w Kościele posługi lektora, mieli możliwość wybrania się na 1 z dwóch kursów lektorskich, w których  zdobywali potrzebną wiedzę do pełnienia tejże posługi. Warto jeszcze wspomnieć o tym, że w czasie tych wakacji odbyła się weryfikacja animatorów, oraz kurs ceremoniarzy. Przyszli animatorzy spędzali ze sobą czas, uczyli się i zdawali egzaminy, aby  1 października mogli przyjąć błogosławieństwo i krzyż z rąk ks biskupa, natomiast przyszli ceremoniarze przygotowywali się do otrzymania błogosławieństwa z rąk moderatora LSO Diecezji Rzeszowskiej ks Dominika Leniarta.
Jednak turnusy LSO, to oprócz różnego rodzaju kursów, przede wszystkim spotkanie z Bogiem, oraz wypoczynek od codziennych obowiązków. Podczas tych “kolonii” ministranci mieli możliwość codziennego uczestniczenia we Mszy Świętej. Jednak oprócz tego dzień na turusie wypełniony był jeszcze innymi zajęciami, takimi jak śpiew, gra np. w siatkówkę, piłkę nożną, czy koszykówkę. Ponadto zagrać można było w FIFĘ 21 na Playstation 4 i wybrać się do Ośrodka Edukacyjno- Muzealnego im. Jana Szafrańskiego Magurskiego Parku Narodowego w Krempnej, gdzie można było obejrzeć interesujący film dotyczący właśnie Magurskiego Parku Narodowego, oraz zobaczyć ciekawe eksponaty, czy wziąć udział w grze terenowej. Jeszcze inną atrakcją przede wszystkim dla miłośników historii ( choć nie tylko! ) była wycieczka do zabytkowej Cerkwi. Nie brakowało również czasu na spotkanie z ks moderatorem LSO, oraz z biskupami naszej Diecezji.
Czas wakacji to głównie czas wypoczynku. Takiego wypoczynku nie brakowało na również na “Wakacji z Bogiem” LSO. Żeby to się udało, nad wszystkimi turnusami musieli czuwać księża, oraz ceremoniarze i animatorzy, którzy prowadzili te wypoczynki. Za poświęcenie ich czasu serdecznie dziękujemy i jednocześnie zapraszamy zarówno tegorocznych uczestników, jak i członków kadry na turnusy w przyszłym roku. Jeżeli ktoś się jednak zastanawia, czy powinien się na taki rodzaj spędzania wolnego czasu zdecydować, mogę powiedzieć tylko jedno: “Żałuj, że Cię jeszcze w Kotani nie było”.
Króluj Nam Chryste
an.Jakub Ciebiera