Mamy mistrzów w szachy!

Szachy – królewska gra często utożsamiana jest z grą elit. Jest zabawą wymagającą cierpliwości, ale i szybkich decyzji. Jest w końcu sportem budującym postawę zdrowej rywalizacji i szacunku dla przeciwnika, zarówno zwycięscy jaki i przegranego. Miłośnikiem tej gry był choćby św. Jan Paweł II, który w czasach swojego gimnazjum, nie tylko grywał w szachy, ale nawet publikował własne zadania szachowe w specjalistycznych czasopismach.

Miłośników tej gry można także znaleźć wśród ministrantów naszej diecezji. Pokazały to ostatnie Mistrzostwa Diecezji LSO w Szachach. Turniej rozegrany został 26 października w domu katechetycznym parafii pw. św. Józefa w Rzeszowie – Staromieściu. Zgromadził on w sumie 39 ministrantów z całej diecezji. Zmagania toczone były w dwóch grupach turniejowych: 6 klasa i młodsi oraz 7 klasa i starsi. Turniej rozpoczął ks. Dominik Leniart – diecezjalny Moderator LSO, który powitał uczestników oraz opiekunów. Każdy z zawodników miał do rozegrania 7 partii, aby pod koniec zmagań można było wyłonić zwycięzców. Po prawie 4 godzinach szachowych bitew udało się wyłonić mistrzów w poszczególnych kategoriach. W grupie starszej najlepszym okazał się Marcin Oklejewicz z parafii pw. Bożego Ciała w Rzeszowie, który odniósł 7 zwycięstw. Kolejne miejsca na podium zajęli Kamil Romaniak z Dobrzechowa oraz Jan Tarczoń z Wiśniowej. W grupie młodszej, bez apelacyjnie najlepszym okazał się dziewięcioletni Dawid Wolak z Wiśniowej, który będąc najmłodszym zawodnikiem w turnieju wygrał wszystkie swoje partie, zdobywając komplet punktów. Kolejne miejsca zajęli: Miłosz Lewandowski z parafii pw. Św. Jadwigi w Gorlicach oraz Ksawery Forc z Tarnowca.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy, bo jak powiedział w czasie podsumowania turnieju ks. Waldemar Dopart – proboszcz parafii na Staromieściu – „w szachy grają tylko najlepsi”. W tym miejscu pragniemy także wyrazić wielką wdzięczność wobec Klubu Szachowego Kornuty Gorlice za użyczenie szachów wraz z Zegarami. Bez tej pomocy organizacja turnieju byłaby niemożliwa.

Wierzymy za rok kolejne mistrzostwa zgromadzą jeszcze liczniej ministrantów-szachistów.

Ks. Mateusz Kowalski

 

Kat. A (2007r. i młodsi)
1. Dawid Wolak – Wiśniowa
2. Miłosz Lewandowski – Gorlice św. Jadwiga
3. Ksawery Forc – Tarnowiec

Kat. B (2006r. i starsi)
1. Marcin Oklejewicz Rzeszów – Bożego Ciała i Matki Bożej z Lourdes
2. Kamil Romaniak – Dobrzechów
3. Jan Traczoń – Wiśniowa

Składamy podziękowanie ks. Mateuszowi Kowalskiemu za przeprowadzenie zawodów i Gorlickiemu klubowi szachowemu „Kornuty” za wypożyczenie sprzętu do gry.